Rak płuc kolejną chorobą możliwą do leczenia konopiami
Do dość wąskiego grona chorób, w których leczeniu dopuszcza się stosowanie medycznej marihuany, może wkrótce dołączyć rak płuc. To wyniszczająca choroba, na którą zapadalność z roku na rok wzrasta.
Hamowanie rozwoju komórek
Podstawowym czynnikiem walki z chorobami nowotworowymi jest dążenie do hamowania rozwoju i namnażania się rakotwórczych komórek w organizmie. Rola marihuany byłaby inna. Jej celem nie będzie likwidacja zakażonych komórek, ale łagodzenie bezpośrednich objawów choroby. Oznacza to między innymi widoczną ulgę i różnicę w odczuwaniu silnego bólu towarzyszącego tej dolegliwości.
W polskim systemie prawnym…
Nic się nie zmieni. Od 2017 roku dopuszczona jest w obiegu farmaceutycznym medyczna marihuana wydawana na receptę. Jej wykorzystanie zawężone zostało jednak do określonych typów chorób – w tym nowotworowych. Po wprowadzeniu konopi medycznych w leczeniu raka płuc będą one zaliczane właśnie do tej grupy farmaceutyków. Obecnie uprawa marihuany samodzielnie na własny użytek jest zakazana, ale można swobodnie kupować jej nasiona.
Rak płuc wyniszcza organizm
Wśród chorób cywilizacyjnych nowotwór płuc to najpoważniejsze schorzenie, które trudno wykryć, a jeszcze trudniej leczyć. Dlatego lekarze i naukowcy na całym świecie tak usilnie szukają leków mogących zahamować jej rozwój i złagodzić bolesne objawy bólowe.
Testy na ukończeniu
Być może medyczna marihuana w leczeniu raka płuc będzie powszechnie wykorzystywana już w przyszłym roku. Większość badań prowadzonych w niezależnych ośrodkach jest już na etapie finiszu i opisywania końcowych rezultatów.