Kopiowanie treści zabronione

Czy marihuanę stosuje się w padaczce?

Czy marihuanę stosuje się w medycynie

Owszem, stosuje się, ale nie jest to ta sama marihuana, którą możemy oglądać w filmach i pod wpływem której znajdują się liczni bohaterzy filmowi. Oni korzystają z marihuany rekreacyjnej, która jest miękkim narkotykiem, ponieważ odurza, zmienia nastrój i prowadzi do uzależnienia psychicznego. W medycynie wykorzystuje się odmiany konopi, które prawie nie zawierają psychoaktywnych związków chemicznych. Zamiast nich zawierają związek, o którym wiadomo, że łagodzi objawy wielu schorzeń. Związek ten należy do kannabinoidów, które obecne są tylko w konopiach. Nazywa się kannabidiol, w skrócie CBD. Świat nauki i medycyny bada ten związek od wielu lat. Wiadomo już, że ma on właściwości przeciwzapalne, przeciwwymiotne i przeciwbólowe. Ponadto, łagodzi skurcze i napięcie mięśni. Eliminuje również niepokój, łagodzi objawy depresji i schizofrenii. Kannabidiol współpracuje z układem kannabinoidowym obecnym w organizmie człowieka. Zachowuje się tak samo jak produkowane w organizmie endokannabinoidy.

Padaczka, charakterystyka

Padaczka należy do chorób, z którymi żyje się dość ciężko. Jest przewlekłą i nieuleczalną chorobą mózgu. Nasz mózg składa się z miliardów komórek, między którymi dochodzi do regularnych wyładowań elektrycznych zwanych impulsami. Gdy impulsy te są zbyt silne i zbyt częste, komórki mózgowe ulegają zniszczeniu i pojawiają się ataki. Na tym właśnie polega padaczka. Podczas ataku chory może stracić kontakt z rzeczywistością i przytomność. Ataki bywają przerażające i spektakularne. Chory nagle pada na ziemię i wykonuje niezborne ruchy. Atak mija samoczynnie po kilku sekundach lub minutach. Chorzy na padaczkę muszą cały czas przyjmować leki przeciwpadaczkowe. Choroba ta szczególnie niebezpieczna jest dla małych dzieci, których mózgi dopiero się rozwijają.

Czy marihuanę stosuje się w padaczce?

Tak, i to z dużymi sukcesami. Okazuje się bowiem, że obecny w konopiach kannabidiol CBD wpływa na aktywność elektryczną mózgu i na występowanie ataków. Związek ten wzmaga działanie leków ograniczających liczbę ataków i drgawek. Najważniejsze jest jednak to, że jako jedyny ogranicza ilość napadów w lekoopornych odmianach padaczki. Odmian tych jest co najmniej kilka i jak dotąd nie znaleziono na nie skutecznego leku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *